Chcete mít dokonalý trávník, ale představa neustálého běhání po zahradě se sekačkou vás ničí? Vytáhnout sekačku, doplnit benzín, nastartovat motor, vysypat koš, sekat, vysypat koš a stále dokola. Tak na tohle zapomeňte. Robotická sekačka udělá všechnu práci za vás. Prozradíme vám, jak funguje, jaké jsou její výhody a na co se zaměřit při výběru.
Dokonalý trávník bez námahy? Vsaďte na robotickou sekačku!
Pracuje tiše, neúnavně a k sečení trávníku ji nebudete muset nikdy přemlouvat. Robotická sekačka je moderní elektronická pomocnice, která se bude prohánět po vaší zahradě, zatímco vy si budete vychutnávat svou oblíbenou kávu. Ke svému chodu vás zkrátka nepotřebuje. Jaké jsou její hlavní výhody?
- Je tichá, můžete ji proto nechat pracovat i přes noc nebo v ranních hodinách. Nebude rušit vás ani vaše sousedy.
- Neustále pečuje o váš trávník. Pravidelným sečením se totiž zahušťuje a udržuje si dokonalý vzhled.
- Je ekologická.
- Obsluha sekačky je velice jednoduchá.
- Je téměř bezúdržbová. Sama se nabíjí a pracuje podle předem nastaveného programu.
- Je ideální pro seniory a osoby s pohybovými problémy.
Jak robotická sekačka funguje a co od ní čekat?
Rozhodně vás zbaví stereotypu, námahy a ušetří spoustu času. Je vybavená elektromotorem, rotačním systémem s žacími noži, Li-Ion baterií, a spoustou praktických funkcí, které si zamilujete. Na zahradě se pohybuje na vytyčeném prostoru, který je obehnán obvodovým drátem. U dražších modelů najdete GPS nebo senzory, které rozpoznají plochu, kde mohou sekat. A co s posečenou trávou? Robotické sekačky fungují na principu mulčování. Nemají sběrný koš a najemno rozsekanou trávu vrací zpět do půdy. V zemi se tak déle udrží vlhkost a je bohatá na živiny.
Nastavení robotické sekačky – jednodušší už to být nemůže
Nastavení robotické sekačky je poměrně snadné a intuitivní a liší se v závislosti na konkrétním modelu. Většina sekaček se v prostoru orientuje podle obvodového drátu, který jednoduše položíte na zem, nebo zaryje pár centimetrů do půdy. Obvodový drát sekačku naviguje a dává jí signál kdy a kde se má otočit. Dražší modely můžete nastavit prostřednictvím smartphonu nebo tabletu a stejně tak se dají ovládat a kontrolovat. V obou případech je však nejdůležitější správné nastavení data, času, doby sekání a volba sekacího programu.
Jak vybrat robotickou sekačku? Rozhoduje velikost zahrady
Klíčovým faktorem při výběru robotické sekačky je velikost sečené plochy. Od velikosti zahrady se logicky odvíjí výkon sekačky, ale také kapacita baterie. S plně nabitým akumulátorem dokáže sekačka pracovat okoloto 50 až 90 minut a poté se automaticky vrátí do nabíjecí stanice. Jednoduché, že? Dalším důležitým kritériem je svažitost terénu. Pokud je terén příliš svažitý a kopcovitý, budete se muset poohlédnout po sekačce se silnějším výkonem. Vzhledem k tomu, že přístroj bude v provozu větší část dne, měla by vás také zajímat hlučnost. Ta se většinou pohybuje do 60 dB, takže si můžete být jisti, že vás rozhodně rušit nebude.
Další funkce, které si zamilujete
Robotické sekačky jsou zkrátka nadčasové a disponují praktickými funkcemi a různými senzory, které péči o váš trávník povýší na novou úroveň. Které to jsou?
Senzor deště – Pokud v průběhu sečení začne pršet, sekačka se vrátí zpět do nabíjecí stanice.
Senzor mrazu – Jestliže se teplota přiblíží k bodu mrazu, sekačka automaticky zruší plánované sečení a zabrání tak poškození trávníku.
Časovač – dokáže pracovat ve vámi zvoleném čase.
GPS modul – můžete si díky němu naplánovat trasu sečení. Rozpozná tak mimo jiné i to, jakou plochu již posekala. Více si můžete přečíst na gardena.com
PIN – umožní vám nastavovat programy a provádět jakékoliv změny, bez něj se do přístroje zkrátka nedostanete.
Alarm – spustí se v momentě, kdy je sekačka nadzvednuta nebo přenesena mimo zahradu (například zlodějem).
Rozdělení sečených zón – umožňuje poslat sekačku jen na konkrétní plochu. Touto funkcí disponují především modely, které můžete ovládat prostřednictvím aplikace.
Bezpečnostní prvky – pokud sekačka zaznamená pohyb, schová své břity nebo se zastaví. Nemusíte se tak bát o své děti ani mazlíčky.
Diskuze k článku